Architekt Mariusz Szczuraszek przedstawił koncepcję budowy nowej krytej pływalni w naszym mieście. . O projekcie opowiadał podczas konfrencji prasowej ( 21 marca) w Urzędzie Miejskim.
Nowy basen powstanie przy stadionie, na terenie między ulicami Kilińskiego i Grota -Roweckiego. Dlaczego tu?
– Za tą lokalizacją przemawiała dostępność infrastruktury technicznej i dobre skomunikowanie ze wszystkimi częściami miasta – wyjaśnił prezydent Grzegorz Mackiewicz.
Punktem wyjścia do projektu było umożliwienie funkcjonowania istniejącej hali sportowej i basenu do ostatniego terminu tak, aby dopiero w ostatniej fazie budowy nowego obiektu dokonać rozbiórki „starego”, który jest w fatalnym stanie technicznym.

– Koncepcja uwzględnia również możliwość dalszej rozbudowy obiektu np. o pełnowymiarową halę sportowo-widowiskową, co da możliwość stworzenie w tym miejscu kompleksu sportowo-rekreacyjnego do aktywnego spędzania czasu oraz organizowania imprez masowych – wyjaśnia architekt.

W trakcie prac uwzględniono wnioski po konsultacji społecznej, a także potrzeby osób niepełnosprawnych. Będzie specjalne dla nich oznakowanie, wydzielone szatnie, specjalistyczna pochylnia wejścia do niecki pływalni oraz winda umożliwiająca wjazd na wyższą kondygnację.
Powierzchnia użytkowa na dwóch ogólnodostępnych kondygnacjach będzie wynosić ponad 5 tys. m2. W podziemiu zaplanowano pomieszczenia techniczne i magazynowe. Przy wejściu do obiektu przywitają nas „Pływaczki”.
Parter podzielono na kilka sektorów, w których oprócz miejsca na gastronomię, szatnie i przebieralnie, wydzielono trzy strefy: rekreacyjną, saunową oraz sportową o łącznej powierzchni 830 m kw. tafli wody. Będą tu 4 różne zbiorniki (o zróżnicowanej temperaturze wody): akwen rekreacyjny z hydromasażami, biczami wodnymi oraz gejzerami i rwącą rzeką; akwen do nauki pływania z podnoszonym dnem (od -2 m do 0); 25-metrowy basen z 8 torami (z możliwością regulacji dna na dwóch torach); wodny plac zabaw dla starszych dzieci; niecka dla najmłodszych dzieci. Będą też dwie zewnętrzne zjeżdżalnie (mniejsza - wolniejsza o długości ok. 90 mb oraz większa - szybsza o 110 mb z osobnymi hamowniami); 3 jacuzzi, z których jednocześnie może korzystać ponad 20 osób.

– Z basenów będzie mogło równolegle korzystać 300 osób – dodaje architekt.

W strefie saun (pow. ponad 550 m2) będą: sauny parowe, sauna fińska, biosauna, sauna na podczerwień, zespół trzech jacuzzi, tężnia, basen solankowy, prysznice wrażeń, basen schładzający. Korzystać z nich będzie mogło równolegle 100 osób.
Na pierwszym piętrze będą sale fitness oraz siłownie (pow.ponad 700 m2) z zapleczem.Będzie też galeria okalająca strefę rekreacyjną i sportową.

– Ze strefy rekreacyjnej będzie możliwość wyjście na zewnątrz budynku i skorzystania z tarasów, leżaków oraz ze ścieżki dydaktycznej i zewnętrznych saun w wolnostojących obiektach, odgrodzonych nasadzeniami od pozostałego terenu – dodaje architekt.

Strefa gastronomiczna będzie dostępna zarówno dla korzystających z wodnych atrakcji jak i dla osób towarzyszących.

– Realizacja obiektu będzie przebiegała przy zachowaniu zasady zrównoważonego rozwoju (m. in. budowa instalacji fotowoltaicznej, gospodarka obiegu zamkniętego, sterowanie strefowe zużyciem mediów)– dodaje projektant.

Obiekt ten ma powstać w ciągu dwóch lat. Jego koszt budowy, to obecnie 80 mln zł. Miasto złożyło już wniosek na 40 mln zł dotacji z UE.

Jeszcze nie wiadomo czy obiekt znajdzie się w strukturze Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, czy zostanie powołana nowa spółka do zarządzania. Ile osób znajdzie tu zatrudnienie?

– Z doświadczeń podobnych ośrodków wynika, że do 20 osób – wyjaśnia prezydent Mackiewicz.– Koszt rocznego funkcjonowania szacujemy na kilka milionów złotych. Musimy zaplanować tak opłaty za wstęp, by zrównoważyć bilans.