Ogrzewanie aut podczerwienią - ciekawostka

Tematy o naszych drogach, komunikacji i wszystkim co jeździ...
artursok
Piaski - witamy w piaskownicy
Piaski - witamy w piaskownicy
 
Posty: 2
Dołączył(a): 21 sty 2015, o 11:39
Lokalizacja: Pabianice

Ogrzewanie aut podczerwienią - ciekawostka

Postprzez artursok » 21 sty 2015, o 11:44

Temat aktualny o tej porze roku:

"Nowe rozwiązanie stosowane przez BMW czyli powierzchniowe ogrzewanie podczerwienią ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w samochodach elektrycznych. Już po jednej minucie można będzie się cieszyć ciepłem w kabinie, nawet zimą!
Jest to nowe rozwiązanie w dziedzinie układów ogrzewania, które nie tylko zużywa mniej mocy, ale również zapewnia wyższy komfort podróżowania. Używane obecnie konwencjonalne nagrzewnice i klimatyzatory podgrzewają powietrze wewnątrz pojazdu, które następnie rozgrzewa kierowcę i pasażerów. Inaczej rzecz się ma w systemach powierzchniowego ogrzewania podczerwienią, gdzie energia zostaje przekształcona w promieniowanie podczerwone, które bezpośrednio ogrzewa ciała podróżnych.
Powierzchniowe ogrzewanie podczerwienią emituje „zdrowe” ciepło promieniowania. Podobnie jak ciepło kominka, promieniowanie cieplne generowane przez systemy powierzchniowego ogrzewania podczerwienią zostawia bardzo przyjemne wrażenie ciepła w porównaniu z lampami podczerwieni. Wykorzystywane w pojazdach systemu ogrzewania podczerwienią niosą za sobą szereg dodatkowych korzyści. Ciepłem można się cieszyć już w minutę po włączeniu ogrzewania, co w miesiącach zimowych stanowi ogromną zaletę.
Ponadto system nie wymaga kanałów wentylacyjnych i działa bezszelestnie, a strumień ciepła można skierować punktowo i niezwykle precyzyjnie. Teoretycznie możliwe jest skierowanie ogrzewania jedynie na kierowcę jeśli podróżuje on sam, co pozwala na dalszą oszczędność energii. Obecnie systemy powierzchniowego ogrzewania podczerwienią mogą być montowane w panelach drzwiowych, zagłębieniach na nogi oraz punktowo na desce rozdzielczej."

źródło: infor.pl-moto materiały prasowe BMW

zdzisiek1979
Piaski - witamy w piaskownicy
Piaski - witamy w piaskownicy
 
Posty: 19
Dołączył(a): 10 lis 2011, o 17:41

Ogrzewanie aut podczerwienią - ciekawostka

Postprzez zdzisiek1979 » 22 sty 2015, o 13:31

No i czym się tu jarać?
Skąd jest zasilanie tego ogrzewania powierzchniowego?

Obecnie ogrzewanie jest pozyskiwane z obiegu chłodzenia silnika i jest ekonomiczne bo to ciepło jest nie marnowane w 100% przez chłodnicę tylko tez wykorzystane do ogrzania kabiny. Dodatkowo jest filtrowane powietrze z kurzu poprzez filtr w obiegu.
Zaleta to że szybko ogrzeje chyba tylko to.
Może lepsze od Webasto.

Szum owszem. A jak w lato będzie bezszelestnie chłodzić kabinę bmw ogniwami Peltiera?


Powrót do Cztery koła i nie tylkoKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zalogowanych użytkowników

cron